середу, 28 жовтня 2020 р.

Сільськогосподарські зони України

 

Тема: „Сільськогосподарські зони України”

 

Мета: сформувати уявлення про сільськогосподарські зони України. Закріпити знання учнів про головні галузі сільського господарства – рослинництво і тваринництво та їх розміщення і розвиток. Розвивати вміння і навички вивчення, систематизації матеріалу. Виховувати любов і повагу до землі і працівників сільського господарства.

Обладнання: підручники, атласи, „Економічна карта України”

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Методи навчання: частково-пошукові, словесно-інформаційні

Методологічні прийоми: „мозковий штурм” і „навчальний проект”
Форми роботи: індивідуальні, групові

 

Структура уроку

 

I. Організаційний момент                                                                          – 1хв

II. Актуалізація опорних знань і умінь учнів                                           – 9хв

III. Мотивація навчальної діяльності                                                        – 2хв

IV. Вивчення нового матеріалу                                                                 – 27хв

V. Закріплення                                                                                             – 3хв

VI. Підсумок уроку                                                                                     – 1хв

VII.Домашнє завдання                                                                               – 2хв                                                                                                            

 

Хід уроку

 

I. Організаційний момент

 

II. Актуалізація опорних знань і умінь

1. Що таке сільське господарство?

2. Що таке АПК?

3. Яка роль сільського господарства в житті України?

4. Які чинники впливають на розвиток сільського господарства?

5. Що таке сільськогосподарські угіддя та яку структуру вони мають?

6. Назвіть чинники розвитку сільського господарства?

7. Охарактеризуйте галузеву структуру сільського господарства?

 

III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності

      Головна галузь виробничої сфери первинного сектору економіки – сільське господарство. Життєва необхідність примусила людей вивчати цілющі властивості рослин. Рослинні і тваринні продукти необхідні для нормальної життєдіяльності людини. Розміщення галузей сільського господарства підпорядковано природним закономірностям, т.б. в сільскогосподарських зонах.

Наша мета: систематизувати і узагальнити раніше вивчений матеріал про сільське господарство.

 

На дошці – українські прислів’я:

Ø  Про землю піклуйся – золотим зерном милуйся.

Ø  На чорний землі – білий хліб родить.

Ø  Хліб – усьому голова.

Ø  Наш стяг – пшениця у степах

      Під голубим склепінням неба.

 

IV. Вивчення нового матеріалу

 Сільськогосподарські  зони України:

     – Полісся                                – Передкарпаття і Закарпаття  

     – Лісостеп                              – ПБК

     – Степ                                    – Приміські зони

            Тісний зв'язок сільського господарства з природо-кліматичними умовами зумовлює зональний характер його спеціалізації.

У територіальній структурі с/г України виділяють с/г зони:

 

 


                                        Зональні:                                             Азональні:

                                           – Полісся                                              – Гірські регіони:

                                          – Лісостеп                                                • Карпати

                                           – Степ                                                      • Крим

                                                                                                           – Приміські

 

Сільськогосподарська зонатериторія, яка має ту чи іншу сільськогосподарську спеціалізацію.

Межі сільськогосподарських зон співпадають з межами природних зон.

Приміські зони – сільськогосподарські зони навколо великих міст з певною спеціалізацією.

 

Робота в III-х групах над створенням проекту „Зальна характеристика сільськогосподарських зон України”

1. Використовуючи підручник § 26  с.122-125, заповнити таблицю (3 природні зони):

 

Сільськогосподарська зона

Спеціалізація

Рослинництво

Тваринництво

 

 

 

 

 

 

   

 2. Звіт представляють спеціалісти, які є в кожній групі:

1) картограф (К);

2) фіз. географ (Ф/г);

3) працівник с/г (С/г);

4) меліоратор (М);

5) науковець (Н).

 

Зона мішаних і широколистих лісів

 

1) К. – зона займає ≈20%; представлена Укр.-м Поліссям.

            Пд. межа – Рава-Руська-Львів-Житомір-Київ-Ніжин-Конотоп-Глухів

2) Ф/г – Рельєф – заболочені низовини; Клімат ПК – літо – тепле, вологе, зима – м’яка. Ґрунти -             дерново-підз., болотні. Я вважаю – краще вирощувати вологолюбиві культури і є прекрасні             луки для мол. тваринництва.

3) С/г: у рослинництві – льон(90%), картопля(48%), жито, кормові культури, овочі(7%). Провідна             галузь твар-ва – молочно-м’ясне скот-во і свинарство. Є також птахів-во і    бджільництво.        

4) М. – осушення, вапнування(тому що дерново-підзолисті ґрунти – кислі), внесення мін. добрив.

5) Н. – подальший розвиток с/г пов'язаний зі спеціалізацією на високоінтенсивному молочному і             м’ясному скотарстві, а з цім розширюються площі кормових культур. Необхідно розвивати             звірівництво і мисливське господарство , розводити рибу і водоплав. птахів у штучних і             прир. водоймищах. Хміль у жит. Поліссі (де є найкращі прир.-клім. умови) може дати             великий прибуток. Ароматичні сорти, які використовують в пивоварній і фармацевтичній             промисловості мають найвищу урожайність у Європі: 13-19 ц/га

 

 

 

 

 

Лісостепова зона

 

1) К. – займає 35% S с/г угідь України.

            Півн. межа – це Пд. межа Полісся

            Півд. межа – Котовськ-Первомайськ-Кривий Ріг-Кременчуг-Красноград-Вовчанськ.

2) Ф/г – Рельєф – різноманітний: височини і низовин → це необхідно враховувати при розорені             земель(80%);Клімат – помірно-теплий: з достатнім зволоженням на Зах. і нестійким на Сх..             Ґрунти – сірі(на Правобережжі) і опідзолені чорноземи(на Лівобережжі). Я   вважаю, що             агрокліматичні ресурси для с/г у цій зоні найкращі.

3) С/г: провідною галуззю рослинництва є бурякосіяння(70%), вирощують озиму пшеницю і             кукурудзу; просо,гречка, бобові культури(горох, квасоля). А Поділля – це край садівництва.

            Тваринництво – різногалузеве: скотарство, птахівництво, шовківництво, бджільництво.

4) М. – ця с/г зона потребує в першу чергу – правильної агротехнічної обробки землі, наукової             сівозміни і внесення мінеральних добрив.

5) Н. – розвиток с/г потребує комплексного підходу: мабуть скорочення площ під бурякосіяння(бо             вирощуванням буряків ми зруйнували і знищіли S родючих українських чорноземів).             Головне–це раціонально використовувати розорені землі і підбирати високо урожайні              культури, адже на Україні за 2006 рік S розорених земель скоротилася на 56 тис. га.

 

 

Степова зона

 

1) К. – ця зона розташована на Пд. України і займає найбільшу S≈35%.

            Півн. межа – Котовськ-Первомайськ-Кривий Ріг-Кременчуг-Красноград-Вовчанськ.

            Півд. межа – узбережжя Чорного та Азовського морів і передгірські райони Крим. гір.

2) Ф/г – Рельєф – має нахил на Пд., переважно низовини і височини; Клімат – ПК – жарке літо і             тепла зима, недостатнє зволоження і без морозний період триває 160-220 днів. Я вважаю,             умови більш сприятливі для теплолюбивих культур.

3) С/г: не випадково цю зону називають головною. С/г має високий рівень розвитку: у             рослинництві – це пшениця(як озима, так і яра) = 50%, кукурудза, ячмінь, просо;100% рису.             Соняшник, плодово-ягідні культури, виноград і баштанництво вирощують в основному в   цій зоні. Тваринництво – є також найбільш розвинутим, на нього припадає 60% товарної          продукції. Це – м'ясо-молочне скотарство, птахівництво, вівчарство.

4) М. – зона потребує великих меліоративних робіт: зрошення, лісонасадження, внесення             мінеральних   добрив.

5) Н. – враховуючи унікальне сприяння природо-кліматичних умов, тут необхідно розширювати             площі багаторічних насаджень: персика, абрикоси, груші, черешні; збільшувати посівні             площі овочевих(томат, баклажан, солодкий перець) і баштанних культур(диня, кавун).             Необхідно розвивати парниково-тепличне господарство(ранні овочі і розсада для інших             регіонів країни).

            Відомо, що головна високобілкова культура – соя, а в Пд. областях України на             зрошувальних землях(бо для неї необхідний промивний режим) є найкращі умови: збільшити посівні S з 100тис. га до 500тис. га, і урожайність з 10 – до 12ц/га.

 

 

V. Закріплення

 

            Проблемні питання:

 

1) Існує думка,що сільськогосподарське виробництво не приносить шкоди природному середовищу. А як гадаєте ви?

            Рослинництво:    мінеральні добрива – фосфор, азот → „цвітіння води”;

                                       ― „деградація ґрунтів”;

                                         водна і вітрова ерозія;

                                         радіаційне забруднення ґрунту.

            Тваринництво:    органічні добрива → шкідливі мікроорганізми → захворювання;

                                       ― підвищена доза аміаку впливає на здоров’я людей, ріст с/г  рослин;

                                         стічні води містять шкідливі речовини: сірководень, метан, аміак.

 

2) Чому Україна, маючи сприятливий природний потенціал, не забезпечує нас сільськогосподарською продукцією?

 

3) Якість сільськогосподарськихг угідь погіршується. Що необхідно зробити, щоб зупинити цей процес?

 

 

VI. Підведення підсумків, та виставлення оцінок

 

VII. Д/з: 1) Закінчити таблицю (гірські райони та приміські зони);

                2) Опрацювати § 26.

 

Північна Америка (урок-гра)

 

Тема: «Північна Америка»

 

Мета:  - узагальнити і систематизувати знання з теми Північна Америка;

             - розвивати  вміння  аналізувати, систематизувати, порівнювати і

               робити висновки, сприяти розвитку творчого мислення;

             - виховувати культуру розумової праці, схильність до пошуку,

активність

 

Тип уроку:  узагальнення і систематизації знань; урок-гра.

 

Хід  уроку

                                                     Девіз уроку: «Не бійся, що не знаєш –

                                                                      Бійся, що не навчишся»

                                                                                  (китайська мудрість)

 

І. Мотивація навчально – пізнавальної діяльності учнів

 

Ще видатний мислитель Платон сказав: «Гра – це дарунок богів». Грати люблять усі: і дорослі, і малі. Тому я вам сьогодні пропоную взяти участь у грі «Чи знаємо ми Північну Америку?». На  уроці ми будемо змінювати види діяльності та поєднувати їх з цікавою інформацією. Кожен із вас зможе перевірити та оцінити свої знання.

 

ІІ. Узагальнення і систематизація знань учнів

 

1. Прийом «Пізнай об’єкт»  (демонстрація слайдів)

 

2. Країна з унікальною природою є найбільшою на материку і найкомфортнішою для проживання (Канада).

3. Об’єкт природи є найпотужнішим  у світі, розташований на території

2-х держав: США і Канади, мовою місцевих жителів «Вода, що гуркоче»      (Ніагарський водоспад).

4. Це улоговини тектонічного прогину, які сходинками спускаються до Атлантики та є важливим джерелом прісної води на материку (Великі озера).

5. Підземні води розчиняючи вапняки утворили чудовий витвір природи, які сьогодні є відкритим для туристів  (Каньйон р. Колорадро).

6. Підвищені форми рельєфу утворилися в герцинську епоху горотворення, за зовнішнім виглядом нагадують Українські Карпати (Аппалачі).

7. Ця долина розміщена нижче рівня моря на 86м., життя практично відсутнє із-за температури +56,6градуса і це місце є найжаркішим на Землі  (Долина Смерті).

8. Цю рослину називають мамонтовим деревом за міцну деревину та висоту понад 100м (Секвоя).

9. Перший у світі національний парк, який було створено ще 1872року, охороняють у ньому не рослини та тварини, а що? (гарячі мінеральні джерела та гейзери – Йєллоустонський національний парк).

10. Символом якої країни є ці дивовижні рослини?  (Мексиканські кактуси)

11. Це подарунок французької громади  до 100 - річчя американської революції. Римська богиня висотою 46м (всього -93м) в правій руці тримає факел, а в  лівій? (табличка: 4липня 1776 – дата прийняття Декларації незалежності США); як називається скульптура та в якому місці вона знаходиться?  (Статуя Свободи, м.Ньо-Йорк).

 

2.Прийом «Хто швидше»

 

1. Крайня південна точка материка (м.Марято)

2. Крайня північна точка материка (м.Мерчісон)

3. Площа материка (24, 2 млн. км2)

4. Яке місце посідає материк за площею? (3)

5. Океан, що омиває материк зі сходу (Атлантичний)

6. Канал, що розділяє Північну і Південну Америку (Панамський)

7. Океан, що омиває західний берег (Тихий)

8. Яке море омиває материк на півдні (Карибське)

9. Яка тепла течія омиває східні береги? (Гольфстрім)

10. Першовідкривачі Північної Америки (нормани)

11. Річка, що впадає в Каліфорнійську затоку (Колорадо)

12. Найвища гора (г.Мак-Кінглі)

13. Які за віком гори Аппалачі? (давні)

14. Водоспад між озером Ері та Онтаріо (Ніагарський)

15. Хто є корінним населенням? (індіанці, ескімоси, алеути)

16. Найбільша за площею країна (Канада)

17. Економічно розвинута  країна (США)

18. Як називають степи? (прерія)

19. В якому кліматичному поясі не знаходиться Північна Америка?

(екваторіальному)

20.Цей природний обєкт називають «Мішок із льодом?» (Гудзонова затока)

 

3. Прийом «Закінчи речення»

 

1. Найближчі материки-сусіди – …(Євразія та Південна Америка).

2. Північну Америку омивають води…(Тихого, Атлантичного, Північного Льодовитого океанів)

3. На південно-східному узбережжі народжується потужна течія… (Гольфстрім)

4. Найбільший острів земної кулі – …(Гренландія)

5. Найменша кількість сонячної енергії припадає на…(північ материка)

6. У разі зіткнення повітряних мас, що мають великі температурні відмінності утворюються…(смерчі, торнадо).

7. Унаслідок значної протяжності помірного поясу із заходу на схід його поділяють на…(чотири кліматичні області).

8. Ця річка поєднує озера Ері й Онтаріо. (Ніагара)

9.Вода в цьому озері має в девять разів вищу солоність, ніж в океані (Велике Солоне озеро)

10. «Розжарена сковорідка»…(Мексиканська затока)

 

 

 

 

4. Прийом «Так чи ні»

 

1. Північна Америка – це уламок Лавразії, прадавнього материка Північної півкулі.(+)

2. 10 тис.років тому на півночі материка утворився гігантський покривний льодовик.(+)

3. Аппалачі – гори давні за віком, а тому дуже високі.(-)

4. Кордильєри – одна з найбільших на планеті складчастих гірських систем.(+)

5. Східний ланцюг хребтів утворює скелясті гори.(+)

6. У горах Північної Америки багато вулканів.(+)

7. Міссісіпі впадає в Мексиканську затоку, утворює одну з найбільших дельт на земній кулі.(+)

8. Американці називають Міссурі «товста бруднуля».(+)

9. Живлення Маккензі здебільшого снігове, у холодний період річка вкрита кригою.(+)

10.Великі озера – це система із шести озер, з’єднаних річками-протоками.(-)

11. Ніагарський водоспад розташований на кордоні США й Мексики.(-)

12. Корінні народи–індіанці та ескімоси–належать до негроїдної раси. (-)

13.Державними мовами в країнах континенту є німецька,португальська.(-)

14. Корінні жителі  становлять лише 1% населення.(+)

15. Найбільша густота населення на півночі і заході.(-)

16. Країни Центральної Америки разом з країнами Південної Америки становлять регіон, що називають Латинською Америкою.(+)

17. У Північній Америці розташована одна з найбільш розвинених країн світу – Бразилія.(-)

 

5. Прийом «Знайди помилку»

 

 1. Зона арктичних пустель – найбільш віддалена на південь зона земної кулі.

 2. Клімат арктичних пустель – мякий та вологий.

 3. Тундра – залісені простори арктичного і субарктичного поясів.

4. Багаторічна мерзлота призводить до промерзання гірських порід до глибини 1км.

5. В арктичних пустелях багато боліт.

6. У тундрі живуть білі ведмеді, тюлені, моржі.

7. Хвойні ліси помірного поясу називають сельвою.

8. У тайзі поряд з хвойними ростуть листяні породи дерев.

9. Широколисті ліси в Північній Америці називають прерії.

10. У степах переважають листяні дерева.

 

 

 

6. Прийом « Що таке? Хто такий ?»

 

Колорадо

Мак Кінлі

Флорида

Прерія

Тундра

Йєллоустон

Міссурі

Маккензі

Індіанці

Орісаба

Огайо

Лабрадор

Гурон

Торнадо

Мехіко

Гудзонова

Маря’то

Юкон

Кондор

Ньюфаундлен

Вашінгтон

Онтаріо

Каліфорнія

Скелясті

 

                                         7. Прийом  «Подумай і скажи»

 

1. Хто першим із європейців побував у Пн.Америці, але не вважається її першовідкривачем?

2. Чому Кордильєри вищі, ніж Аппалачі?

3. У яких районах материка кліматичні умови найбільш сприятливі для утворення річок?

4. В якій частині материка більш  рухлива земна кора?

5. Грошові банкноти деяких країн містять такі символи: портрет людини, каравела з хрестом на вітрилах і дата – 1492. Розшифруйте ці символи.

6. На яких схилах Кордильєр – західних чи східних – випадають рясні опади.

7. Чи може назва Велике Солоне озеро виникнути на півночі материка?

8. Чому на півостровах Флорида і Каліфорнія, що розташовані в одному географічному поясі, поширені неоднакова природні зони?

9. Представники якої раси переважають у сучасному населенні Північної Америки?

10. У яких країнах Північної Америки є українська діаспора?

11. Які острови утворюють Бермудський трикутник?

III. Творче дослідження учнів (звіт та презентація):

1.Природні об’єти Північної Америки, які занесені до Світової спадщини ЮНЕСКО.

2. США – найрозвинутіша країна материка.

3. Канада – найкомфортніша країна для проживання.

 

IV. Підведення підсумків, оцінювання.

 

V. Домашнє завдання:

 Скласти маршрут для туристів Північної Америки (не менше 5 зупинок).

суботу, 24 березня 2018 р.

Тема: «Північна Америка»


Мета:  - узагальнити і систематизувати знання з теми Північна Америка;
             - розвивати  вміння  аналізувати, систематизувати, порівнювати і
               робити висновки, сприяти розвитку творчого мислення;
             - виховувати культуру розумової праці, схильність до пошуку,
активність

Тип уроку:  узагальнення і систематизації знань; урок-гра.

Хід  уроку


І. Мотивація навчально – пізнавальної діяльності учнів

Ще видатний мислитель Платон сказав: «Гра – це дарунок богів». Грати люблять усі: і дорослі, і малі. Тому я вам сьогодні пропоную взяти участь у грі «Чи знаємо ми Північну Америку?». На нашому уроці ми весь час будемо змінювати види діяльності та поєднувати їх з цікавою інформацією. Наприкінці уроку ми виявимо кращих знавців теми.

ІІ. Узагальнення і систематизація знань учнів

1. Прийом «Пізнай об’єкт»  (демонстрація слайдів)

2. Країна з унікальною природою є найбільшою на материку і найкомфортнішою для проживання (Канада).
3. Об’єкт природи є найпотужнішим у світі, розташований на території
2-х держав: США і Канади, мовою місцевих жителів «Вода, що гуркоче»      (Ніагарський водоспад).
4. Це улоговини тектонічного прогину, які сходинками спускаються до Атлантики та є важливим джерелом прісної води на материку (Великі озера).
5. Підземні води розчиняючи вапняки утворили підземні царства, які сьогодні є відкритими для туристів  (Каньйон р. Колорадро).
6. Підвищені форми рельєфу утворилися в герцинську епоху горотворення, за зовнішнім виглядом нагадують Українські Карпати (Аппалачі).
7. Ця долина розміщена нижче рівня моря на 86м., життя практично відсутнє із-за температури +56,6градуса і це місце є найжаркішим на Землі  (Долина Смерті).
8. Цю рослину називають мамонтовим деревом за міцну деревину та висоту понад 100м (Секвоя).
9. Перший у світі національний парк, який було створено ще 1872року, охороняють у ньому не рослини та тварини, а що? (гарячі мінеральні джерела та гейзери – Єллоустонський національний парк).
10. Символом якої країни є ці дивовижні рослини?  (Мексиканські кактуси)
11. Це подарунок французької громади  до 100 - річчя американської революції. Римська богиня висотою 46м (всього -96м) в правій руці тримає факел, а в  лівій? (4липня 1776 – дата прийняття Декларації незалежності США); як називається скульптура та в якому місці вона знаходиться?  (Статуя Свободи, м.Ньо-Йорк).

2.Прийом «Хто швидше»

1. Крайня південна точка материка (м.Марято)
2. Крайня північна точка материка (м.Мерчісон)
3. Площа материка (24, 2 млн. км2)
4. Яке місце посідає материк за площею? (3)
5. Океан, що омиває материк зі сходу (Атлантичний)
6. Канал, що розділяє Північну і Південну Америку (Панамський)
7. Океан, що омиває західний берег (Тихий)
8. Яке море омиває материк на півдні (Карибське)
9. Яка тепла течія омиває східні береги? (Гольфстрім)
10. Півострів, що був куплений у Росії (Аляска)
11. Першовідкривачі Північної Америки (нормани)
12. Річка, що впадає в Каліфорнійську затоку (Колорадо)
13. Найвища гора (г.Мак-Кінглі)
14. Які за віком гори Аппалачі? (давні)
15. Водоспад між озером Ері та Онтаріо (Ніагарський)
16. Хто є корінним населенням? (індіанці і ескімоси)
17. Найбільша за площею країна (Канада)
18. Найрозвинутіша країна (США)
19. Як називають степи? (прерія)
20. В якому кліматичному поясі не знаходиться Північна Америка?
(екваторіальному)

3. Прийом «Закінчи речення»

1. Найближчі материки-сусіди – …(Євразія та Південна Америка).
2. Північну Америку омивають води…(Тихого, Атлантичного, Північного Льодовитого океанів)
3. На південно-східному узбережжі народжується потужна течія… (Гольфстрім)
4. Найбільший острів земної кулі – …(Гренландія)
5. Найменша кількість сонячної енергії припадає на…(північ материка)
6. У разі зіткнення повітряних мас, що мають великі температурні відмінності утворюються…(смерчі, торнадо).
7. Унаслідок значної протяжності помірного поясу із заходу на схід його поділяють на…(чотири кліматичні області).
8. Ця річка поєднує озера Ері й Онтаріо. (Ніагара)
9.Вода в цьому озері має в девять разів вищу солоність, ніж в океані (Велике Солоне озеро)
10. «Розжарена сковорідка»…(Мексиканська затока)




4. Прийом «Так чи ні»

1. Північна Америка – це уламок Лавразії, прадавнього материка Північної півкулі.(+)
2. 10 тис.років тому на півночі материка утворився гігантський покривний льодовик.(+)
3. Аппалачі – гори давні за віком, а тому дуже високі.(-)
4. Кордильєри – одна з найбільших на планеті складчастих гірських систем.(+)
5. Східний ланцюг хребтів утворює скелясті гори.(+)
6. У горах Північної Америки багато вулканів.(+)
7. Міссісіпі впадає в Мексиканську затоку, утворює одну з найбільших дельт на земній кулі.(+)
8. Американці називають Міссурі «товста бруднуля».(+)
9. Живлення Маккензі здебільшого снігове, у холодний період річка вкрита кригою.(+)
10.Великі озера – це система із шести озер, з’єднаних річками-протоками.(-)
11. Ніагарський водоспад розташований на кордоні США й Мексики.(-)
12. Корінні народи–індіанці та ескімоси–належать до негроїдної раси. (-)
13.Державними мовами в країнах континенту є німецька,португальська.(-)
14. Корінні жителі  становлять лише 1% населення.(+)
15. Найбільша густота населення на півночі і заході.(-)
16. Країни Центральної Америки разом з країнами Південної Америки становлять регіон, що називають Латинською Америкою.(+)
17. У Північній Америці розташована одна з найбільш розвинених країн світу – Бразилія.(-)

5. Прийом «Знайди помилку»

 1. Зона арктичних пустель – найбільш віддалена на південь зона земної кулі.
 2. Клімат арктичних пустель – мякий та вологий.
 3. Тундра – залісені простори арктичного і субарктичного поясів.
4. Багаторічна мерзлота призводить до промерзання гірських порід до глибини 1км.
5. В арктичних пустелях багато боліт.
6. У тундрі живуть білі ведмеді, тюлені, моржі.
7. Хвойні ліси помірного поясу називають сельвою.
8. У тайзі поряд з хвойними ростуть листяні породи дерев.
9. Широколисті ліси в Північній Америці називають прерії.
10. У степах переважають листяні дерева.



6. Прийом « Що таке? Хто такий ?»

Колорадо
Мак Кінлі
Флорида
Прерія
Тундра
Йєллоустон
Міссурі
Маккензі
Індіанці
Орісаба
Огайо
Лабрадор
Гурон
Торнадо
Мехіко
Гудзонова
Маря’то
Юкон
Кондор
Ньюфаундлен
Вашінгтон
Онтаріо
Каліфорнія
Скелясті

                                         7. Прийом  «Подумай і скажи»

1. Хто першим із європейців побував у Пн.Америці, але не вважається її першовідкривачем?
2. Чому Кордильєри вищі, ніж Аппалачі?
3. У яких районах материка кліматичні умови найбільш сприятливі для утворення річок?
4. В якій частині материка більш  рухлива земна кора?
5. Грошові банкноти деяких країн містять такі символи: портрет людини, каравела з хрестом на вітрилах і дата – 1492. Розшифруйте ці символи.
6. На яких схилах Кордильєр – західних чи східних – випадають рясні опади.
7. Чи може назва Велике Солоне озеро виникнути на півночі материка?
8. Чому на півостровах Флорида і Каліфорнія, що розташовані в одному географічному поясі, поширені неоднакова природні зони?
9. Представники якої раси переважають у сучасному населенні Північної Америки?

10. У яких країнах Північної Америки є українська діаспора?