субота, 18 лютого 2017 р.

Тема: „Сільськогосподарські зони України”

Мета: сформувати уявлення про с/г зони України. Закріпити знання учнів про головні галузі с/г – рослинництво і тваринництво та їх розміщення і розвиток. Розвивати вміння і навички вивчення, систематизації матеріалу. Виховувати любов і повагу до землі і працівників с/г.
Обладнання: підручники, атласи, „Економічна карта України”
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Методи навчання: частково-пошукові, словесно-інформаційні
Методологічні прийоми: „мозковий штурм” і „навчальний проект”
Форми роботи: індивідуальні, групові

Структура уроку

I. Організаційний момент                                                                          – 1хв
II. Актуалізація опорних знань і умінь учнів                                             – 9хв
III. Мотивація навчальної діяльності                                                        – 2хв
IV. Вивчення нового матеріалу                                                                 – 27хв
V. Закріплення                                                                                             – 3хв
VI. Підсумок уроку                                                                                     – 1хв
VII. Д/з                                                                                                          – 2хв                                                                                                             

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і умінь
1. Що таке с/г?
2. Що таке АПК?
3. Яка роль с/г в житті України?
4. Які чинники впливають на розвиток с/г?
5. Що таке с/г угіддя та яку структуру вони мають?
6. Назвіть чинники розвитку с/г?
7. Охарактеризуйте галузеву структуру с/г?

III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
      Головна галузь виробничої галузі – с/г. Життєва необхідність примусила людей вивчати цілющі властивості рослин. Рослинні і тваринні продукти необхідні для нормальної життєдіяльності людини. Розміщення галузей с/г підпорядковано природним закономірностям, т.б. в с/г зонах.
Наша мета: систематизувати і узагальнити раніше вивчений матеріал про с/г.

На дошці – українські прислів’я:
Ø      Про землю піклуйся – золотим зерном милуйся.
Ø      На чорний землі – білий хліб родить.
Ø      Хліб – усьому голова.
Ø      Наш стяг – пшениця у степах
      Під голубим склепінням неба.

IV. Вивчення нового матеріалу
 С/г зони України:
     – Полісся                                – Передкарпаття і Закарпаття  
     – Лісостеп                              – ПБК
     – Степ                                    – Приміські зони
            Тісний зв'язок с/г з природо-кліматичними умовами зумовлює зональний характер його спеціалізації.
У територіальній структурі с/г України виділяють с/г зони:
 



                                        Зональні:                                             Азональні:
                                           – Полісся                                              – Гірські регіони:
                                          – Лісостеп                                                • Карпати
                                           – Степ                                                      • Крим
                                                                                                         – Приміські

С/г зонатериторія, яка має ту чи іншу с/г спеціалізацію.
Межі с/г зон співпадають з межами природних зон.
Приміські зони – с/г зони навколо великих міст з певною спеціалізацією.

Робота в III-х групах над створенням проекту „Зальна характеристика с/г зон України”
1. Використовуючи підручник § 26  с.122-125, заповнити таблицю(3 природні зони):

С/г зона
Спеціалізація
Рослинництво
Тваринництво






   
 2. Звіт представляють спеціалісти, які є в кожній групі:
1) картограф (К);
2) фіз. географ (Ф/г);
3) працівник с/г (С/г);
4) меліоратор (М);
5) науковець (Н).

Полісся

1) К. – зона займає ≈20%; представлена Укр.-м Поліссям.
            Пд. межа – Рава-Руська-Львів-Житомір-Київ-Ніжин-Конотоп-Глухів
2) Ф/г – Рельєф – заболочені низовини; Клімат ПК – літо – тепле, вологе, зима – м’яка. Ґрунти - дерново-підз., болотні. Я вважаю – краще вирощувати вологолюбиві культури і є прекрасні луки для мол. тваринництва.
3) С/г: у рослинництві – льон(90%), картопля(48%), жито, кормові культури, овочі(7%). Провідна            галузь твар-ва – молочно-м’ясне скот-во і свинарство. Є також птахів-во і бджільництво.        
4) М. – осушення, вапнування(тому що дерново-підзолисті ґрунти – кислі), внесення мін. добрив.
5) Н. – подальший розвиток с/г пов'язаний зі спеціалізацією на високоінтенсивному молочному і             м’ясному скотарстві, а з цім розширюються площі кормових культур. Необхідно розвивати             звірівництво і мисливське господарство , розводити рибу і водоплав. птахів у штучних і    прир. водоймищах. Хміль у жит. Поліссі (де є найкращі прир.-клім. умови) може дати       великий прибуток. Ароматичні сорти, які використовують в пивоварній і фармацевтичній          промисловості мають найвищу урожайність у Європі: 13-19 ц/га





Лісостеп

1) К. – займає 35% S с/г угідь України.
            Півн. межа – це Пд. межа Полісся
            Півд. межа – Котовськ-Первомайськ-Кривий Ріг-Кременчуг-Красноград-Вовчанськ.
2) Ф/г – Рельєф – різноманітний: височини і низовин → це необхідно враховувати при розорені             земель(80%);Клімат – помірно-теплий: з достатнім зволоженням на Зах. і нестійким на Сх..             Ґрунти – сірі(на Правобережжі) і опідзолені чорноземи(на Лівобережжі). Я    вважаю, що             агрокліматичні ресурси для с/г у цій зоні найкращі.
3) С/г: провідною галуззю рослинництва є бурякосіяння(70%), вирощують озиму пшеницю і        кукурудзу; просо,гречка, бобові культури(горох, квасоля). А Поділля – це край садівництва.
            Тваринництво – різногалузеве: скотарство, птахівництво, шовківництво, бджільництво.
4) М. – ця с/г зона потребує в першу чергу – правильної агротехнічної обробки землі, наукової      сівозміни і внесення мінеральних добрив.
5) Н. – розвиток с/г потребує комплексного підходу: мабуть скорочення площ під бурякосіяння(бо             вирощуванням буряків ми зруйнували і знищіли S родючих українських чорноземів).          Головне–це раціонально використовувати розорені землі і підбирати високо урожайні     культури, адже на Україні за 2006 рік S розорених земель скоротилася на 56 тис. га.


Степова зона

1) К. – ця зона розташована на Пд. України і займає найбільшу S≈35%.
            Півн. межа – Котовськ-Первомайськ-Кривий Ріг-Кременчуг-Красноград-Вовчанськ.
            Півд. межа – узбережжя Чорного та Азовського морів і передгірські райони Крим. гір.
2) Ф/г – Рельєф – має нахил на Пд., переважно низовини і височини; Клімат – ПК – жарке літо і тепла зима, недостатнє зволоження і без морозний період триває 160-220 днів. Я вважаю,        умови більш сприятливі для теплолюбивих культур.
3) С/г: не випадково цю зону називають головною. С/г має високий рівень розвитку: у      рослинництві – це пшениця(як озима, так і яра) = 50%, кукурудза, ячмінь, просо;100% рису.       Соняшник, плодово-ягідні культури, виноград і баштанництво вирощують в основному в            цій зоні. Тваринництво – є також найбільш розвинутим, на нього припадає 60% товарної            продукції. Це – м'ясо-молочне скотарство, птахівництво, вівчарство.
4) М. – зона потребує великих меліоративних робіт: зрошення, лісонасадження, внесення             мінеральних            добрив.
5) Н. – враховуючи унікальне сприяння природо-кліматичних умов, тут необхідно розширювати             площі багаторічних насаджень: персика, абрикоси, груші, черешні; збільшувати посівні      площі овочевих(томат, баклажан, солодкий перець) і баштанних культур(диня, кавун).           Необхідно розвивати парниково-тепличне господарство(ранні овочі і розсада для інших             регіонів країни).
            Відомо, що головна високобілкова культура – соя, а в Пд. областях України на         зрошувальних землях(бо для неї необхідний промивний режим) є найкращі умови:   збільшити посівні S з 100тис. га до 500тис. га, і урожайність з 10 – до 12ц/га.


V. Закріплення

            Проблемні питання:

1) Існує думка,що с/г виробництво,не приносить шкоди природному середовищу. А як гадаєте ви?
            Рослинництво:  ―  мінеральні добрива – фосфор, азот → „цвітіння води”;
                                      ― „деградація ґрунтів”;
                                      ―  водна і вітрова ерозія;
                                      ―  радіаційне забруднення ґрунту.
            Тваринництво:  ―  органічні добрива → шкідливі мікроорганізми → захворювання;
                                      ― підвищена доза аміаку впливає на здоров’я людей, ріст с/г  рослин;
                                      ―  стічні води містять шкідливі речовини: сірководень, метан, аміак.

2) Чому Україна, маючи сприятливий природний потенціал, не забезпечує нас с/г продукцією?

3) Якість с/г угідь погіршується. Що необхідно зробити, щоб зупинити цей процес?


VI. Підведення підсумків, та виставлення оцінок

VII. Домашнє завдання.


Немає коментарів:

Дописати коментар